UZOR UČENIK ZA ŠKOLSKU 2012/2013. GODINU
Autor: Marija Krajtner, 4. 7. 2013.

Na sjednici Učiteljskog vijeća od 05. lipnja 2013. godine predloženi su učenici koji bi mogli ponijeti naslov uzor – učenik za ovu školsku godinu.

Uzor učenik može biti onaj učenik koji se ističe ne samo po odličnom uspjehu i uzornom ponašanju, već osim usvajanja znanja, mora steći i razvijati svoje sposobnosti i vještine, razvijati pozitivne stavove i uvjerenja, razvijati se kao cjelovita ličnost.

Mora biti aktivan u izvannastavnim, izvanškolskim aktivnostima, sudjelovati na natjecanjima, te doprinositi svojim ponašanjem ugledu škole, pomagati u savladavanju nastavnog gradiva slabijim učenicima, jednostavno rečeno mora biti svestran.

Među predloženim učenicima za UZOR UČENIKA OŠ STJEPANA RADIĆA ČAGLIN ZA ŠKOLSKU 2012/2013. GODINU Učiteljsko vijeće je većinom glasova izabralo učenicu VIII. razreda Antoniju Tušek.

Obrazloženje:

Učenica Antonija Tušek ove godine završava osnovnoškolsko obrazovanje. Kroz svih osam godina školovanja u našoj školi, uvijek i konstantno je bila primjer uzornog i pristojnog ponašanja te poticala druge na pozitivno, nenasilno i tolerantno ponašanje. Antonija iza sebe ima, sportskim rječnikom rečeno ,, već mnogo utakmica u nogama,, što se tiče novinarskog, odnosno literarnog izričaja. Dva puta je sudjelovala na Državnoj smotri Lidrano, ove godine u Primoštenu je predstavljala našu školu u dramsko-scenskom izričaju – pojedinačni nastup. Osvajala je prva mjesta na literarnim natječajima i dvije godine za redom je pozvana na Državnu smotru darovitih učenika Novigradsko proljeće gdje joj je pripala čast da obje godine vodi program svečanog zatvaranja Smotre. Do ove godine bila je glavni  urednik školskog lista ,,Košuta,,. Aktivna je u učeničkoj zadruzi Per aspera ad astra gdje je predstavnik učenika.  Predsjednica je svog razrednog odjela i dopredsjednica Vijeća učenika. Osim aktivnosti iz jezično-umjetničkog područja, Antonija je sudjelovala, kroz svoje osnovnoškolsko obrazovanj,  na županijskim natjecanjima iz fizike, tehničke kulture i matematike.

Slobodno možemo reći kako se bez njenog aktivnog sudjelovanja u svim školskim aktivnostima, ništa ne može događati u našoj školi. Vodi školske priredbe, sudjeluje u obilježavanju svih prigodnih datuma i manifestacija u školi i lokalnoj samoupravi. Dio njenih nagrađenih literarnih radova uvršteni su i u zbirke:

-,, Duša moja, hrvatski je kraj,,

-,,Susreti mladih pjesnika Slavonije i Baranje u Cerniku,, ,

- ,,Deca iščeju Veroniku,,

- ,,Poj riči materinske,,

-  ,,Voda priča,,.

Antonijini radovi objavljeni su i u Maku te lokalnim glasilima Luna i Kronika Požeško-slavonska. U nekoliko navrata dala je izjave za Hrvatsku televiziju, a prošle godine na Novigradskom proljeću je napisala priču ,,Tko je Luka?,, koja ima snažnu poruku protiv nasilja te ju je snimila radijska radionica i emitirana je na Hrvatskom radiju.

Pleše u folklornoj skupini škole ,, Zore čaglinske,, te svira brač u tamburaškom sastavu i pjeva u glazbenoj skupini koju čine učenice osmog razreda. Sudjeluje u humanitarnim akcijama Crvenog križa prikupljajući sredstva za potrebite, aktivno sudjeluje u Udruzi za sport i rekreaciju ,,Josip Knežević,, koja nosi ime po poginulom hrvatskom branitelju iz Antonijinog sela Nova Ljeskovica. Antonija je aktivna i u ekološkoj skupini, te je sudjelovala u čišćenju okoliša Sovskog jezera, značajnog krajolika naše Općine.

Antonijina biografija je, iako ima samo 15 godina,izuzetno bogata, baš kao što i iz njene osobnosti izviru mnoga bogatstva duše, isprepliću se želja za stjecanjem novih znanja, ali i potreba da pomaže drugima, da doprinosi boljem i ljepšem svijetu, kako za sebe, tako i za sve koji žive s njom i oko nje.

Zahvaljujući Antoniji i njezinom neprekidnom marljivom radu, naravno i radu njenih kolegica i kolega, Čaglin nije samo malo naselje ucrtano na zemljopisnoj karti, čiju školu pohađaju učenici koji putuju iz 23 sela općine Čaglin.

Dakle, poštovani učenici, učitelji i gosti uzor-učenik za ovu školsku godine  je ANTONIJA TUŠEK!

Pozivam Antoniju da dođe i preuzme svoje priznanje – uzor učenik.

Pedagoginja: