Igorov posjet
Autor: Marija Krajtner, 9. 11. 2010.

8. studeni 2010. Godine za naše učenike, djelatnike i učitelje zasigurno nije bio običan dan. U školu je u posjet učenicima prije svega, ali i svim djelatnicima, došao proslavljeni hrvatski sportaš, veslač i bobaš Igor Boraska.

Igor je osvajač odličja sa svjetskih i europskih prvenstava te Olimpijskih igara, višestruki je prvak Hrvatske, član je Hrvatskog kluba olimpijca, član je skupštine HOO-a, diplomirani je inženjer strojarstva i diplomirani ekonomist. Višestruki pobjednik najznačajnijih utrka svjetskog kupa, te višestruki prvak SAD-a.

U našu školu je došao, kako bi učenicima približio i pojasnio koliko je potrebno raditi, da bi se uspjelo u životu, ali i koliko je sport kao takav značajan i koliko važnu ulogu ima u razvoju svakog mladog čovjeka. Vrlo strpljivo i iscrpno je odgovarao na pitanja naših učenika, potpisao silne bilježnice i udžbenike, te se slikao s našim učiteljima.

Možda najzanimljiviji dio Igorova posjeta našoj školi bio je dio u kojem je odgovarao na blic pitanja naših malih novinara, pa je tako između vino i coca cole izabrao čašu vina nakon jela, riba ili kulen vrlo diplomatski je odgovorio da petkom riba, a ostalim danima kulen, između Hajduka i Dinama draži mu je Liverpool, više voli TBF nego Hladno pivo, tjelesni mu je drži od matematike, a kad bi mogao birati između ženske košarke i ženskog vaterpola, Igor je sa značajnim smiješkom zaključio: "Ženski vaterpolo, e to je lijepo."

Naš učitelj Igora nam je ovako predstavio:

E SAD, ZAŠTO, PITATE SE VI.

ZAŠTO JE OVDJE ON?

PRIJE SVEGA, ČOVJEK, SPORTAŠ, HRVAT, PRIJATELJ, I SVE NAJBOLJE ŠTO VAM NISAM REKAO O SAMO JEDNOM BIĆU, JEDNOM ČOVJEKU.

ON JE 25 GODINA IŠAO NAPRIJED, A DOLAZIO JE LEĐIMA OKRENUT, SJEDIO JE, KRVARIO, RADIO I UVIJEK STIZAO UNATRAG.

PRIČAT ĆE VAM O SPORTU, U KOJEM SVE DOBRO ŠTO NAPRAVIŠ MORAŠ BITI OKRENUT LEĐIMA, PRIČAT ĆE VAM O USPJEHU, KOJIM SE BAVIO 25 GODINA.

TKO JE DOŠAO?

DA, NE ĆETE SKONTAT, DUGO NE ĆETE SKONTAT!

DALMATINAC JE I SPLIĆO JE, ZAVRŠIO JE DVA FAKULTETA, A ZAMISLITE CIJELI JE ŽIVOT NAJVEĆE USPJEHE OSTVARIO, A DA NIJE ZNAO KUDA IDE. CILI JE ŽIVOT IŠA NAZAD.

SVJETSKI PRVAK, DVA PUTA SVJETSKI VICEPRVAK, TREĆI NA SVIJETU, OSVOJIO JE OLIMPIJSKU BRONCU  U 954 KILOGRAMA TEŠKOM BRODU, KONTA SE U STROJEVE, KONTA SE U EKONOMIJU, KONTA SE U OLIMPIJSKI ODBOR, KONTA SE U ŽIVOT.

E, SAD ĆU GA CITIRATI:

"SIDIN, IDEN NAZAD I OSVAJAN MEDALJE!"

PA KAŽE DALJE:

" JA SAN U SVOJIN "ZAVESLAJIMA ŽIVOTA" PRIKAZA CILI PAKAL KROZ KOJI SAN PROŠA, KRV, SUZE I ZNOJ KOJE PRATE KARIJERU VRHUNSKOG SPORTAŠA. ZANIMLJIVI DIO PRIČE JE I ONO ŠTO SE ODVIJALO IZVAN STAZE, NA VELIKIN MEĐUNARODNIM REGATAMA, KA ŠTA SU ONE NA CRVENON JEZERU U LUZERNU ILI KA ŠTA JE VESLAČKI WIMBLEDON - KRALJEVSKA REGATA U HENLEYU KRAJ LONDONA, PA ONDA HEAD OF THE RIVER THAMES U LONDONU, OPENING DAY U SEATLU ILI NAJMASOVNIJA SVJETSKA REGATA, BOSTONSKI HEAD OF THE CHARLES."

MOJ, MOJ MOTO JE DOKAZATI DA SE MI KOJI NISMO, UVIJK PITAMO ZAŠTO?

E, ZATO JE ON TU.

ON JE TU, DA NAM KAŽE I PRIČA KAKO JE USPJETI, KAKO JE NE BITI DOMA SA SVOJIM, KAKO JE BITI VAN KUĆE, KAKO JE BITI VAN DOMOVINE, KAKO JE BITI VAN SVEGA.

VAN SVEGA PONAVLJAM.

NJEMU JE DOMOVINA SVE, IAKO MU NIJE DALA KOLIKO JE ZASLUŽIO, ALI TO JE PITANJE ZA NEKE DRUGE DOGAĐAJE.

DRAGA DJECO, DRAGI UČENICI, DRAGI KOLEGE, NA KRAJU DRAGI LJUDI, DRAGI MOJI, USTANITE I POZDRAVITE

IGORA BORASKU.

Nakon gotovo dva sata druženja s učenicima i učiteljima Igor nam je svima poželio sreću i puno uspjeha u životu i radu, a kroz prijateljstvo i suradnju s našim učiteljem Kekom obećali su nam dogodine još jednu veliku akciju, a svim radoznalcima prepuštamo mašti na volju da pokušaju zaključiti o čemu je riječ.

Lijepo i veliko iskustvo koje su iskusili svi mali i veliki čaglinci nije zadnje budući da se na proljeće, kada bude gotova dvorana, sprema "ČUDO U ČAGLINU".

Čitajte naše stranice i dalje saznajte o čemu je riječ...

Organizator susreta i autor teksta: Krešimir Lončar, učitelj TZK-a i informatike