Autor: Marija Krajtner, 4. 12. 2017.

Projekt Energetska obnova zgrade Područne škole Djedina Rijeka na adresi Djedina Rijeka 1, Čaglin, Osnovne škole Stjepana Radića, Čaglin, Referentni broj Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava - KK.04.2.1.03.0041

je sufinanciran od strane Europske unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Operativni program „Konkurentnost i kohezija“ 2014.-2020. Projekt je pisan u suradnji s Regionalnom razvojnom agencijom Požeško-slavonske županije – PANORA d.o.o. odobren na natječaju Javni poziv „Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja“ referentne oznake 4c1.3. U projektu sudjeluje Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja (MGIPU) kao Posredničko tijelo razine I i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao Posredničko tijelo razine II koji je ujedno i Partner.

Ovim projektom će se odraditi slijedeći radovi i usluge: elementi ovojnice zgrade: pod prema tlu - grijanog prostora, vanjski zid – grijanog prostora, strop prema negrijanom tavanu, limarski radovi, stolarski radovi, te ostali radovi, čime će se ostvariti ušteda toplinske energije u iznosu od 59,83%. Zatim stručni nadzor građenja, energetski pregled zgrade, izrada izvješća o energetskom pregledu zgrade i izrada energetskog certifikata nakon provedene energetske obnove, promidžba i vidljivost projekta, upravljanje projektom i administracija te aktivnosti stručne podrške Partnera. Zgrada bi nakon predviđenih mjera iz E energetskog razreda prešla u C energetski razred. Ukupna vrijednost projekta iznosi do 501.639,67 kn, od čega Europski fond za regionalni razvoj financira do 292.106,76 kn, a ostatak preuzima Požeško-slavonska županija kao osnivač Škole. Škola se uz pomoć Panore prijavila i na Fond za sufinanciranje provedbe EU projekata koji je raspisao Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, od kojega se očekuje sufinanciranje u iznosu do 132.244,02 kuna. Razdoblje provedbe projekta od ožujka 2016. godine do srpnja 2018. godine.

KONTAKT OSOBE:

SLAĐANA ŠVAJDA, ravnateljica: 034/221-380

MARIJA KRAJTNER, tajnica: 034/221-028

Link na internetsku stranicu Europski strukturni fondovi i investicijski fondovi:

www.strukturnifondovi.hr

Dana 11. 12. 2017. godine potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt Energetska obnova zgrade Područne škole Djedina Rijeka na adresi Djedina Rijeka 1, Čaglin, Osnovne škole Stjepana Radića Čaglin, Referentni broj Ugovora KK.04.2.1.03.0041.

Dana 15. 12. 2017. godine održana je početna konferencija čiji je cilj  informirati javnost o početku projekta, aktivnostima koje će se provesti, ciljevima koji se planiraju postići te izvorima financiranja.

Dana 19. 10. 2018. godine održana je završna konferencija projekta energetske obnove, čime je završen  peti projekt energetske obnove s područja Požeško-slavonske županije u sklopu Poziva 4c1.3 „Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja“.

Projektom energetske obnove izvedeni su radovi na povećanju toplinske zaštite vanjskih zidova, poda prema tlu i prema negrijanom prostoru, stropa prema negrijanom prostoru, te je zamijenjena sva vanjska stolarija. Uz same radove, projektom su sufinancirane aktivnosti izrade projektne dokumentacije, usluga stručnog nadzora građenja, provedba energetskog pregleda i izrada energetskog certifikata nakon energetske obnove, promidžba i vidljivost, upravljanje projektom i administracija te stručna podrška Partnera.

Ukupna vrijednost projekta iznosi do 501.639,67 kn, od čega bespovratna sredstva iznose do 292.106,76 kn, a dolaze iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost snosi dio troškova za aktivnost partnera na projektu, u iznosu do 4.411,77 kn. Ostatak iznosa se obvezala preuzeti Požeško-slavonska županija kao osnivač Osnovne škole Stjepana Radića Čaglin, ali se zahvaljujući Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, koje je raspisalo Javni poziv za dodjelu sredstava Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata, udio financiranja Županije značajno smanjio. Naime, škola se uz pomoć Panore uspješno prijavila na navedeni poziv te tako osigurala do 128.714,61 kn za vlastiti udio sufinanciranja, čime je za Županiju preostalo financirati 76.406,53 kn.

Izvedenim radovima ostvarena je ušteda primarne energije u iznosu od 46,14% te ušteda godišnje potrebne toplinske energije za grijanje u iznosu od 59,83%, u odnosu na stanje prije energetske obnove. Zgrada je iz energetskog razreda F prešla u energetski razred C.

Kao početak provedbenog razdoblja računa se početak aktivnosti izrade projektne dokumentacije za energetsku obnovu, koja je započela u ožujku 2016. godine, dok će projekt završiti nakon održavanja ove završne konferencije za javnost i medije.

Za useljenje u obnovljenu zgradu načelnik Dalibor Bardač je poklonio učenicima i učitelju televizor.