Dan kruha 2015. i projekt Mala srca otvaraju vrata
Autor: Marija Krajtner, 20. 10. 2015.

Kao i svake, tako smo i ove godine godine u našoj školi proslavili Dan kruha, i to u petak, 16. listopada, kada se obilježava Svjetski dan hrane. Naši dragi učenici priredili su nam prigodan program koji je bio bogat pjesmom, recitacijama i glumom, a sve zahvaljujući učiteljicama razredne nastave: Ivani Razumović, Željki Peić, Gordani Ereiz i pedagoginji Ljiljani Đurđević. Vrijedne ruke mama i baka bile su zaslužne za prekrasne kolačiće, kiflice, domaći kruh, pletenice i ostale ukusne proizvode koje je blagoslovio vlč. Milan Klobučar. Učiteljica Likovne kulture Marina Kovačević, zaslužna je za dekoracije ispunjene jesenskim plodovima i  šarenim bojama jeseni koje su se razlile našim hodnicima.

Međutim, ove je godine mjesec listopad za nas i našu školu drugačiji, posebniji. Uvijek pune ideja, učiteljice razredne nastave osmislile su projekt Mala srca otvaraju vrata kojim su povezale Međunarodni dan starijih osoba (1.10.), Dan kruha i Međunarodni dan borbe protiv siromaštva (17.10.). Cilj ovoga projekta bio je potaknuti obilazak i darivanje starijih i socijalno ugroženih stanovnika općine Čaglin u čemu bi sudjelovali učenici i učitelji. Mala srca otvaraju vrata zaživjela su nakon dugotrajnoga procesa prikupljanja podataka s terena; o broju sela i stanovnika koje moramo posjetiti, koliko čega bismo im darovali, kako bismo ih obavijestili o našem dolasku do suradnje s roditeljima učenika. Do Dana kruha, sve su poteškoće bile uspješno riješene! Ništa u ovome projektu ne bi bilo neobično da se nije dogodilo nešto prekrasno. Ushit, radost i toplina oko srca zbog želje da se ovo dobro djelo provede u stvarnost, prešli su i u srca naše lokalne zajednice. Mala srca postala su velika jer su nam se pridružili općina i načelnik Dalibor Bardač, lovačka društva Vidra i Fazan, Dom za odrasle osobe Ljeskovica i Eko centar Latinovac.

Svaki kutak škole bio je ispunjen učenicima i učiteljima koji su marljivo pakirali kruh i kolače, izrađivali šarene čestitke i srca s porukama. Bio je poseban osjećaj vidjeti ih s osmjesima na licima i sjajem u oku zbog plemenitoga djela koje čine. Školsko dvorište prožeo je miris čobanca koji su pripremali članovi lovačkog društava Vidra Čaglin (Dragan Đanić, Dragan Tadić i Nikola Krmpotić) i lovačkog društva Fazan Ruševo (Goran Mudrinić i Mirko Benčević) od kojih su neki bili učenici naše škole. Sastojke za čobanac donirala su lovačka društva i općina, dok je  Dom za odrasle osobe Ljeskovica ustupio svoje posuđe za prijevoz i podjelu hrane. Naši lovci skuhali su 70 litara čobanca, a jednako toliko bilo je pripremljenih paketa i čestitki. Bili smo spremni za put!

Sve što smo pripremili, odlučili smo osobno dovesti našim sumještanima. Zahvaljujući učiteljima razredne nastave: Ivani Razumović, Ivani Mlakar, Željki Peić, Gordani Ereiz, Blanki Hribar-Čmelar, Željku Jaiću i Marini Filipović, učiteljima predmetne nastave: Biljani Bošnjak, Mirti Kolar, Krunoslavu Pečuru i Aniti Demše, ravnateljici Slađani Švajda, računovotkinji Ireni Bardač, članu LD Fazan Mariju Švajdi, načelniku Daliboru Bardaču te učenicima od 1. do 4. razreda (njih 24). Obišli smo 18 sela općine Čaglin i podijelili preko 50 porcija čobanca, kruha, kolača i čestitki! Čak i sada, dok pišem ovaj članak, oko srca mi titra, a osmijeh ne silazi s lica! Zamislite samo kako su se osjećala djeca, ali i mi ostali, kada su nas ljudi dočekivali radosnoga lica pa čak i sa suzom u oku, jer smo ih se sjetili. Preplavili su nas osjećaji zadovoljstva i ponosa, a srca su nam doista bila, i još uvijek jesu, ispunjena. Zato, od svega srca, hvala svima vama koji ste na bilo koji način pomogli ostvariti ovu prekrasnu ideju. Projekt Mala srca otvaraju vrata ostvario je svoj cilj, a što je još važnije, sve nas je međusobno povezao. Jer, kako je rekla Majka Tereza: Ne možemo učiniti velike stvari – samo male stvari s mnogo ljubavi. Mi ćemo nastaviti činiti male stvari jer u školi imamo pregršt ideja, ali još i više, imamo ljubavi koju smo spremni podijeliti.

Anita Demše