AtlasGO projekt #GO4Trees planting positivity
Autor: Marija Krajtner, 27. 9. 2020.

Ponosni smo što učenici naše Škole sudjeluje u misiji # GO4Trees koja je započela 1. rujna 2020. kroz aktivnosti na otvorenom, kako kroz nastavu TZK tako i u slobodno vrijeme i na taj način čine veliki iskorak prema zajedničkom cilju. Za ovaj izazov # GO4Trees planting positivity (sadnja drveća u Africi), cilj je sadnja nevjerojatnih 50 000 stabala! Pridruži se timu od preko 3000 znojnih volonter iz svih dijelova svijeta i do sada zabilježenih gotovo 300.000 kilometara, i zakoračimo zajedno prema cilju korak po korak. Pridružite se projektu danas i istodobno budite zdravi. Da biste se prijavili samo trebate skinuti aplikaciju AtlasGO na svoje mobilne uređaje i krenuti u avanturu.

O projektu

Ovaj projekt svoje napore usredotočuje na afričko tlo, pomažući poljoprivrednicima da zasade 50 000 stabala za poljoprivrednu obnovu kao glavni cilj. AtlasGO  se udružio s Trees for the future. Oni su neprofitna organizacija koja je preuzela na sebe ciljanje i rješavanje degradacije zemljišta sadnjom drveća. Na svake 4 milje koliko prijavite putem aplikacije AtlasGO zasađeno je jedno stablo, čineći zajednicu korak dalje u postizanju tog ambicioznog cilja. Za one koji nisu ljubitelji trčanja, planinarenja ili slično, nudi se i više nepokretnih opcija poput joge, meditacije, pa čak i vrtlarenja! Ove aktivnosti izračunavaju se na ovaj način: svaki sat proveden u vašem hobiju računa se kao jedno zasađeno drvo.

Trees for the future neprofitna je organizacija koja vjeruje u pomoć svjetskom stanovništvu od svog osnutka prije trideset godina. Nažalost, zbog pretjeranog gubitka drveća, mnoga obrađena zemljišta ne daju urode kao nekada. Da bi revitalizirali ta oštećena zemljišta, mora se uravnotežiti potreba za potrošnjom s dobrobiti ekosustava. Degradacija zemljišta nije opustošila samo mnoge dijelove Afrike, već i Južnu Ameriku i jugoistočnu Aziju, ostavljajući milijune gladnima i siromašnima. Rješenje je pomoći poljoprivrednicima da revitaliziraju svoja zemljišta u razdoblju od 4 godine, a to je misija Trees for the future. Sadnja drveća može pomoći u regeneraciji oštećenog tla i vraćanju hranjivih tvari u zemlju. AtlasGO surađuje s Trees for the future i podupire njihove napore na oživljavanju i obnavljanju oštećenih zemljišta.

Blagodati sadnje drveća ovim projektom

Ne samo da sadnja drveća ima povoljan učinak globalno, već i lokalno. Oni igraju presudnu ulogu u trajnom povećanju prihoda lokalnih poljoprivrednika. Sađeno drveće može pomoći u raznolikosti njihove proizvodnje i povećati proizvodnju svakog mjeseca svake godine. Jednom kada se proizvodnja poveća, sprječava i smanjuje financijski rizik akumuliran čimbenicima okoliša poput suše i poplava. Drveće zasađeno na poljoprivrednim zemljištima daje voće i druge jestive proizvode, a također se udvostručuje dajući drvo i hranu za prehranu poljoprivredne obitelji, što smanjuje troškove. Sadnjom više drveća, ne samo da ćemo vidjeti povećanu financijsku stabilnost poljoprivrednika, već i povoljan utjecaj na okoliš u cjelini.

Zbog toga ćemo s ovim izazovom saditi pozitivu!

Sponzor

Ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez pomoći sponzora Smile Kombucha. Njihova je misija proizvesti napitak koji ima dobar okus i koji se istovremeno osjeća dobro. Kombucha je fermentirani slatki čaj s kvascem i bakterijama. Sa sadržajem zdravog kvasca i bakterija, kombucha je poznata po poboljšanju probave i jačanju imunološkog sustava. Ima zagovornike detoksikacije koji pomažu u bezbroj zdravstvenih problema poput gihta, tjeskobe, pa čak i smanjuju rizike od srčanih bolesti i raka.

Zaključak

Pridružite se dok poduzimamo sljedeći korak u našem izazovu # GO4Trees planting positivity, ovoga puta za poboljšanje života lokalnih poljoprivrednika u Africi. Pomozite u sadnji drveće i podijelite svoje aktivnosti sa zajednicom putem znojnih selfieja i virtualnih petica. Dok ste u tome, možete biti zdraviji, sudjelujući u svojim omiljenim aktivnostima.

GORAN MLAKAR

UČITELJ TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE