VALENTINOVO U ČAGLINSKOJ ŠKOLI :)
Autor: Marija Krajtner, 14. 2. 2017.

,,Za  sv. Valentina predaja kaže da je bio svećenik u Rimu i da se odlikovao krepošću i mudrošću, a iznad svega skromnim životom te da je propovijedao o poštenju i sretnoj obitelji kao temelju sretne zajednice. Kako je u to vrijeme, a riječ je o trećem stoljeću, car Klaudije zabranio rimskim vojnicima da se vjenčaju sa svojim ljubljenim djevojkama, jer caru je bilo iznad svega važno svakog muškarca pretvoriti u vojnika, ideja braka bila je nekako u koliziji s osvajačkim apetitima imperatora. Baš tu se umiješao plemeniti Valentin i tajno vjenčavao parove te tako za života, a posebno nakon smrti, postao omiljen u narodu. Ideja ljubavi koja nadilazi svaku prijetnju bila je naprosto presnažna da ne bi odoljela zubu vremena. I tako i danas uz ovog sveca i njegovu priču dan zaljubljenih slave i oni koji su kršćanskog svjetonazora, ali i oni koji svoj život ne vide kroz vjeru.“

Ni ove godine nismo iznevjerili tradiciju i proslavili smo Valentinovo. Učenici su pisali sastave i pjesme, a Povjerenstvo u sastavu učitelji hrvatskog jezika Nikolina Pastuović i Emir Džaferović te učiteljica razredne nastave Gordana Ereiz odabralo je četiri koja su zaslužila nagrade. Odlučeno je da jedan sastavak bude prvi, a ostala tri ravnopravno podijele drugo mjesto. Tako su učenici Matej Kukić, Iris Šišić i Marino Knaus nagrađeni za svoje uratke, a najljepši sastavak napisala je Tea Topić iz III. razreda. Svi su svoje literarne uratke pročitali u sklopu kraće kulturno-umjetničke priredbe. Ruže za Valentinovo zaslužile su i učiteljice razredne nastave Ivana Mlakar i Željka Peić koje su bile mentorice učenicima i poticale ih na literarni izričaj. Učiteljica engleskog jezika Marija Kiralj je s učenicima koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Dramska skupina na engleskom jeziku uvježbala nekoliko recitacija. Tako smo imali prilike čuti Danu Damjanović, Sanju Panić, Lorenu Švajda, Teu Topić, Viktoriju Delić i Marka Žišku koji su zaslužili veliki pljesak nazočnih. Sljedeći su nastupili učenik Tomislav Uljatovski i učitelj matematike Stjepan Efinger i, uz potporu razdragane publike, otpjevali poznati hit ,,Ti si pjesma moje duše“ legende domaće glazbe Mate Miše Kovača. Valentinovo ne bi bilo Valentinovo da ravnateljica škole Slađana Švajda nije malim znakom pažnje, čokoladom i knjigom, zahvalila i onom dijelu kolektiva koji su tu za nas svaki dan, a to je tehničko i administrativno osoblje škole. Da bi Valentinovo bilo još slađe pobrinulo se Zvečevo sa svojim slatkim proizvodima. Kao šlag na vrhu torte, zbor sastavljen od nekoliko učenika šestog i cijelog sedmog razreda otpjevao je stari hit grupe Magazin „Ti si želja mog života.“ Potporu u pjevanju su im dali učitelj povijesti pripravnik Dominik Ribičić i asistentica Ivana Biondić. Nastupi su često  prekidani velikim pljeskom i to nas navodi na zaključak kako smo i ove godine super zabavno obilježili Valentinovo heartblushheartsmiley.

Pedagoginja škole

Ljubav

Jednog prohladnog jutra šetao sam se uz rub ceste. Išao sam u školu i ugledao novu učenicu. Bila je prelijepa – kose crne kao ugljen, usana crvenih kao zrele trešnje i nosila je lijepu bijelu haljinu.

Zaljubio sam se na prvi pogled, a kad sam došao u kući nisam prestao razmišljati o njoj. Sljedeći dan kad sam došao u školu poklonio sam joj veliki buket cvijeća. Zahvalila mi je i idućeg me dana pozvala na rođendan i prelijepo ga proslavila.

I tako sam upoznao svoju simpatiju.

Matej Kukić

Ljubav

Bilo je to prvog dana u Osnovnoj školi Stjepana Radića Čaglin. Ugledala sam jednog dječaka. Kad sam ga ugledala sve je postalo ljepše. Toga je dana bilo tmurno, a on mi je uljepšao dan. U srcu mi je nastala toplina. To je bio poseban osjećaj. Od tog je dana počela jedna ljubavna priča o njemu i meni. Vjerujem da će tako i ostati. Mi smo još djeca i razigrani smo i tek ćemo shvatiti što je prava ljubav.

Tea Topić

Ljubav

Ljubav je topla i nema kraja,

Poput prekrasnog, slatkog raja.

Ljubav je slata kao med,

A ponekad hladna kao led.

Ljubav otvara svaka vrata,

Kao što brat voli brata.

Ljubav nije linolada,

Već cura mila, mlada.

Ljubav ima svoje mane,

Al u svako srce stane.

Ljubav nekad traje samo dan,

A nekad postane najljepši san!

Iris Šišić

Valentinovo

Ljubav može biti prema simpatiji. Tad se osjećaš sretno, sav se zacrveniš blush. Toliko ti je vruće da osjetiš kao da ćeš izgorjeti. Postoji i obiteljska ljubav. To je ono kad se svi u obitelji vole i pomažu. Može biti i ljubav prema kućnom ljubimcu. Umalo sam zaboravio prijateljsku ljubav. To je kad imaš super prijatelja kojeg nikad nećeš izgubiti. Koja se vama ljubav najviše sviđa? Meni se najviše sviđa obiteljska ljubav jer je bez obitelji jako teško živjeti. Za sve te ljubavi postoji jedan dan. Taj dan održava se 14. veljače. On se zove Valentinovo, Tada darujete one koje volite. Kad netko dobije dar bude veseo jer, to je znak da ste nekome dragi. Ljudi su sretni i kada daju dar jer znaju da su nekoga usrećili. No, bit Valentinova nije samo darivanje. Puno je ljepše kada nekome kažeš da ga voliš ili mu čak daš pismo. Možete nekome dati poklon, a da mu ništa ne kažete. Onda se ta osoba ne osjeća baš dobro. Zato nemojte misliti da ćete nekoga usrećiti samo ako mu date poklon.

Uvijek se sjetite da su lijepe riječi ljepše od darova.

Marin    Knaus