2013-05-27 09:02:20

SUDJELOVALI SMO NA NATJECANJU U GOVORNIŠTVU NA JAPANSKOM JEZIKU U subotu 11. svibnja 2013. godine sudjelovali smo na 12. Natjecanju u govorništvu na japanskom jeziku. U organizaciji Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Veleposlanstva Japana u Republici Hrvatskoj i Društva učitelja japanskog jezika u Hrvatskoj na Filozofskom fakultetu u Zagrebu nastupili su i naši učenici u kategoriji pojedinačnih nastupa i skupnih nastupa.

Natjecanje je otvorio Njegova Ekscelencija Masaru Tsuji, veleposlanik Japana u Republici Hrvatskoj. Nakon toga izvrsni mladi voditelji Mia Vulić i Marin Macuka, koji su na oba jezika vodili program, predstavili su članove žirija.

Prvi dio programa je bilo Natjecanje u govorništvu na japanskom jeziku gdje je nastupilo 9 natjecatelja. Nakon toga u drugom dijelu je bio nastup na japanskom jeziku u kojem su sudjelovali i učenici naše škole.

Našu školu su predstavljali sljedeći učenici: Magdalena Knežević koja je imala pojedinačni nastup. U skupnim izvedbama nastupilo je 7 skupina. Nas su predstavljali sljedeći učenici:

Ivan Blagojević, Nikolina Japec i Lucija Brletić su na japanskom jeziku otpjevali poznatu pjesmicu Kad si sretan lupi dlanom ti o dlan. Nakon njih nastupili su Marija Butina, Nedeljka Radosavljević, Nataša Radosavljević, Sara Jug, Marijana Putak i Marina Budoš brzo izgovarajući ,,jezikolomke,, na japanskom. Primjeri ,,jezikolomki,, u hrvatskom jeziku su ,,jezikolomke,,: Riba ribi grize rep, Petar Petru plete petlju, Medo medi ne da meda, ne da medo medi meda. i sl.

Treća skupina je nastupila u sastavu Albert Butina, Irena Bjelajac, Katarina Bošnjaković, Jelena Josipović, Nikolina Nukić i Marijana Tomešić koji su nam prikazali japansku dječju igru, u kojoj je vođa skupine zadavao ostalima što trebaju činiti (npr.plakati, piti, čučnuti i sl.), a oni su, kada bi učenik koji zadaje zadatke okrenuo leđa,  brzo se primicali prema njemu. Mene je ta igra podsjetila na igre iz mog djetinjstva: Crvena kraljica 1,2,3 ili Care, care govedare kolko ima sati. To nam pokazuje kako se djeca širom svijeta igraju istih ili sličnih igara, pjevaju iste pjesmice na svojim jezicima i broje brojalice baš kao i naša djeca.

Treba napomenuti kako su u žiriju bili prof. Andrej Bekeš - profesor Sveučilišta u Ljubljani, Filozofski fakultet, prof. Mirna Potkovac-Endrighetti - prevoditeljica, gđa. Emi Iwanaga - direktorica ureda Japanske fondacije u Budimpešti i g. Masaru Tsuji - veleposlanik Japana u RH.

Došao je i najuzbudljiviji trenutak: proglašenje najboljih. Svi nazočni smo bodrili naše učenike i čvrsto smo stisnuli palčeve čekajući odluku žirija.  A ona je glasila: Najbolji nastup na japanskom jeziku u kategoriji skupnih izvedbi imali su, i osvojili prvo mjesto:

Ivan Blagojević Nikolina Japec i Lucija Brletić.

Predavaonicom broj VII. Filozofskog fakulteta prolomio se gromoglasan aplauz. Bilo je dirljivo i svečano, a poneke okice su i zasuzile.

Na kraju su pobjednicima uručene nagrade, a predstavnici žirija su dali svoj osvrt na svaki nastup.

I što reći na kraju? Apsolutno svaki od naših učenika koje je marljivo pripremala učiteljica Akiko Nishimoto Damjanović bio je sjajan, ali u svakoj kategoriji pobjednik može biti samo jedan učenik ili skupina. Za kraj ovog izuzetno zanimljivog dana, počastili smo se posjetom jednom trgovačkom centru i u 19,00 krenuli put našeg ,,malog mista,,.

Kao zaključak, možemo ponoviti svima znano: učiti, uz svoj materinji jezik, bilo koji strani jezik veliko je bogatstvo i sigurna viza za posjet bilo kom kutu naše planete, za upoznavanje ljudi, običaja i kulture ostalih država svijeta.

 

                                                                                         Pedagoginja:

                                                                                Ljiljana Đurđević, prof

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Osnovna škola Stjepana Radića Čaglin