2010-11-22 18:31:00

Natjecanje iz japanskog govorništva Osvanuo je lijep, sunčan dan, 30. listopada 2010. godine. Iako je subota, okupili smo se ispred škole s dobrim razlogom.

Putujemo u ZAGREB  na natjecanje iz japanskog govorništva koje tradicionalno organiziraju Veleposlanstvo Japana u Zagrebu i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Na putu smo, predvođeni našom učiteljicom AKIKO NISHIMOTO DAMJANOVIĆ, a oboružani osmijesima, radosnim iščekivanjima, pečenkom, kulenom, kolačima, sendvičima i sokovima krenuli točno u 07,00 sati. Vozač nam je poželio dobrodošlicu i nas 40-ak dobro raspoloženih je krenulo put Zagreba. Put nam je uz dva kraća stajanja protekao u redu i evo nas u našoj metropoli. Vozač nas vozi direktno pred Muzej Mimara gdje se cijeli tjedan održava Tjedan japanske kulture.

 

  

Iskrcali smo se i ušli u to veličanstveno zdanje. Dočekale su nas ljubazne djelatnice jalpanskog veleposlanstva, a zatim smo razgledali izložbu japanskih slikara, te ostale izloižene predmete koji su nam predočili svu ljepotu umjetnosti te nama daleke i egzotične zemlje. A otkud naša škola na ovom natjecanju?

Priča počinje ovako:

2000. godine u našu zemlju doputovala je mlada učiteljica Akiko Nishimoto koju jej želja za putovanjima i upoznavanjem za nju nepoznatih krajeva i običaja, iz dalekog Japana dovela u jedno malo selo pokraj Čaglina. Tu je sasvim nenočekivano pronašla i ono najvažnije u životu - LJUBAV - i zasnovala obitelj. A nama podarila prekrasnu i rijetko ostvarivu mogućnost da naši učenici imaju priliku naučiti japanski jezik.

I evo nas po četvrti put na natjecanju. Naši učenici koji su nas predstavljali u Zagrebu s punim pravom zaslužuju da ih poimence nabrojimo: Nikolina Nukić, Ana Buturac, Mihaela Bjelokapić, Ivan Ligenza, Marijan Ligenza, Ivana Butina, Josipa Ranogajec, David Demše, Marko Brkanović, Luka Tomešić, Dubravka Grgurić, Magdalena Knežević, Tomislav Budimski, Matej Nukić, Matej Mičević i Katarina Samardžić.

Početak je bio u 11,30 sati, a nakon svečanog otvorenja, prvi dio programa natjecatelji su imali prilike pokazati svoje znanje u govorništvu, a zatim su na  red došli i natjecatelji koji su sudjelovali u pojedinačnom i grupnom literarnom i dramskom stvaralaštvu. Ovdje su nastupili naši učenici s tri točke - brojalica, crtanje lika iz crtića uz pjesmicu i tradicionalni plesovi za djevojčice.

            

 

            

 

                

 

                

                  

 

Iako ove godine nismo nagrađeni u službenom dijelu programa, svaki naš učenik je dobio prigodan dar od organizatora. Ovdje bi još napomenuli da završetkom ove školske godine od osnovne škole oprašta se nekoliko osmaša koji su godinama učili japanski jezik kao izborni predmet. Ovom prilikom zahvaljujemo im se što su odabrali učenje japanskog jezika, jer stara poslovica kaže: "Koliko stranih jezika znaš, toliko vrijediš,,," Nadamo se da će im to znanje u daljnjem školovanju biti jedan velilki plus, jer zapamtimo - nije mala stvar iz jedne male seoske škole ponijeti makar i osnovne znanja o jeziku kojim u svijetu govori nekoliko stotina milijuna ljudi.

Zahvaljujemo se svim učenicima koji su sudjelovali u natjecanju i pozivamo ostale učenike da odaberu japanski jezik kao izborni predmet, jer vjerujte, svi koji smo nazočili ovogodišnjem natjecanju bili smo puni ponosa zbog naših učenika koji su ravnopravno nastupali sa srednjoškolcima i studentima koji imaju daleko bolje uvjete za učenje.

A naši učenici su se odlično i bez imalo treme ovdje snašli i zato im ČESTITAMO! 

 

Organizator natjecanja za OŠ Stjepana Radića Čaglin: AKIKO NISHIMOTO DAMJANOVIĆ.


Osnovna škola Stjepana Radića Čaglin