2012-03-20 12:46:23

PONOSNI, JER VEĆ DRUGI PUT IMAMO SVOJE PREDSTAVNIKE NA DRŽAVNOJ SMOTRI DAROVITIH UČENIKA ,, NOVIGRADSKO PROLJEĆE,,

    Već godinama se u Novigradu u Istri održava smotra darovitih učenika pod nazivom  ,,Novigradsko proljeće“.

Za one koji ne znaju što je državna smotra Novigradsko proljeće reći ćemo da je to smotra koja ima tradiciju od 1974. godine. Počela je s radom u Novalji na otoku Pagu, a od 1997. njeno održavanje premješteno je u Novigrad u Istri. Na njoj sudjeluju daroviti učenici koji su se istakli u jezično-umjetničkom području, odnosno koji pišu i objavljuju svoje radove, te za njih primaju priznanja i nagrade. Uz učenike, pozvani su i učitelji koji rade s darovitim učenicima.

,,Temeljne su značajke Škole stvaralaštva zadržane od početaka njezinoga djelovanja: okupljanje i zajednički rad darovitih učenika i iskusnih voditelja, nazočnost hospitanata - učitelja koji prateći rad upotpunjuju vlastita iskustva da bi kvalitetu novigradske škole presadili u svoje sredine, posebice njegujući korelaciju i integraciju između kreativnih izričaja; svake se godine određuje zajednička tema za sve radionice. Rad u Školi prati pedagoško-psihološki tim te doprinosi da Škola u svim područjima postiže visoku razinu rada: od izbora darovitih do vrednovanja temeljnih pokazatelja uspješnosti, sposobnosti i kreativnosti učenika i hospitanata. Rezultat tako osmišljenoga rada ogleda se u vrhunskim dječjim ostvarenjima tijekom jednotjednog trajanja Škole.,,

Prošle godine na Novigradsko proljeće su pozvane, zahvaljujući svojim uspjesima u literarnom i novinarskom stvaralaštvu, tri učenice naše škole.

Kao pedagoginja škole radim i s darovitim učenicima. Kao i prethodne i ove godine sam predložila učenike mentore za ovogodišnju državnu smotru. Dobili smo obavijest kako su nam učenica VII. razreda Antonija Tušek i njen mentor učitelj hrvatskog jezika Stjepan Biondić pozvani na ovogodišnje Novigradsko proljeće. Antonija iza sebe ima, sportskim rječnikom rečeno ,, već mnogo utakmica u nogama,, što se tiče novinarskog, odnosno literarnog izričaja. Osvajala je prva mjesta na literarnim natjecanjima, bila glavni urednik školskog lista, aktivna u učeničkoj zadruzi, a uz to uvijek spremna pomoći slabijim učenicima. Jednom riječju naša Antonija je zaista svestrana i nadarena, a uz to i vrlo skromna i izuzetno pristojna učenica. Slobodno možemo reći kako se bez njenog aktivnog sudjelovanja u svim školskim aktivnostima, ništa ne može događati u našoj školi. Vodi školske priredbe, sudjeluje u obilježavanju svih prigodnih datuma i manifestacija u školi i lokalnoj samoupravi, piše pjesme i sastave, od kojih su neki uvršteni i u zbirku

,, Duša moja, hrvatski je kraj“.

Više puta je potvrđeno kako naši učenici, sudjelujući na mnogim natjecanjima, smotrama i priredbama pronose glas o svojoj školi i kraju odakle dolaze.

Zahvaljujući njima, Čaglin nije samo malo naselje ucrtano na zemljopisnoj karti, čiju školu pohađa preko 70% učenika iz više od dvadesetak sela Općine.

Naši učenici su ponos ne samo naše škole, svojih obitelji, već i stanovnika ovog kraja jer pronose ime škole i Općine diljem Lijepe naše.

 

 

                                                                                     Pedagoginja škole:

                                                                                 Ljiljana Đurđević, prof.

 

 


Osnovna škola Stjepana Radića Čaglin