2010-11-22 10:14:00 Terenska nastava ĐAKOVO-ILOK-VUKOVAR-OSIJEK Vukovar Mi svake godine idemo u Vukovar. Odnijeti cvijeće i svijeće, Gradu Heroju otvoriti srca i duše. Biti s njima u molitvi i vjeri da su nas obranili. Reći im HVALA. Njima, kojima su već mnogi u Lijepoj našoj zaboravili. Reći im da smo i tada bili s njima, nemoćno gnjevni, što ne možemo pomoći... tada kad je trebalo... Hodočastimo u Vukovar Grad - čelik, Grad - značaj Grad - ponos! A Vukovar - on postojan čeka da mu kažu istinu, pa da krene miran i kajanjem mnogih opran u svoje zore i život, da ŽIVOT... koji zaslužuje. Dao si Hrvatskoj sve, oprosti što si malo zauzvat dobio... ali imaš naše duboko poštovanje i LJUBAV! AUTOR PJESME: LJUBICA KOVAČEVIĆ
TERENSKA NASTAVA ĐAKOVO-ILOK-VUKOVAR-OSIJEK Sudionici: učenici VIII. a i VIII. b razreda i radnici škole. Cilj putovanja: - posjet Vukovaru radi obilježavanja 19. godina pada Vukovara - saznati što više pojedinosti o Domovinskom ratu i stradanju Vukovara - upoznati krajolik i kulturno-povijesnu baštinu Istočne Slavonije - razvijanje domoljublja, suradničkog odnosa, ekološke svijesti o zaštiti povijesne i kulturne baštine
U 08,00 sati krenuli smo iz Čaglina prema Đakovu. U Đakovu smo posjetili katedralu sv. Petra i crkvu SVIH SVETIH. Nakon kratke stanke u Đakovu nastavili smo put prema Iloku. Učenici su mogli vidjeti krajolik, lesne zaravani, tlo crnicu, Dunav i poljodjelske radove za jesensku sjetvu. U Iloku smo posjetili vinske podrume, dvorac tvrđavu, crkvu sv. Ivana Kapistrana, perivoj iz 18. stoljeća.
Iz Iloka smo nastavili putovanje u Vukovar. Posjetili smo Ovčaru gdje su učenici položili vijenac i zapalili lampione. Uz zajedničku molitvu odali smo počast žrtvama masakra na Ovčari. Posjetili smo Spomen dom Ovčara gdje su kustosi održali predavanje o simbolici spomen doma, unutarnjem uređenju i značaju objekta. Krenuli smo dalje na Memorijalno groblje žrtvama Domovinskog rata u Vukovaru. Kod spomenika učenici su položili vijenac i zapalili lampione. Na groblju je održano kratko predavanje o spomeniku u znaku križa, simbolici 938 bijelih križeva i općenito o groblju.
Uz put su učenici mogli vidjeti vodotoranj, bijeli Križ na Dunavu i Trpinjsku cestu tenkova. Iz Vukovara smo nastavili putovanje prema Osijeku gdje je dogovoren ručak u 15,00 sati. Iz Osijeka smo krenuli prema Čaglinu u 17,00 sati. U razgovoru s učenicima o njihovim dojmovima saznala sam da su oduševljeni putovanjem i svime onim što su vidjeli i doživjeli. Učenici i radnici škole sami su financirali terensku nastavu.
U Čaglinu, 16. studenog 2010. godine.
VODITELJ PUTOVANJA KATA MARKOVIĆ
|
Osnovna škola Stjepana Radića Čaglin |