I naši učenici posjetili svečanost u Slavonskom Brodu ,,U SVIJETU BAJKI IVANE BRLIĆ MAŽURANIĆ,,
Autor: Marija Krajtner, 22. 4. 2013.

I naši učenici posjetili svečanost u Slavonskom Brodu

,,U SVIJETU BAJKI IVANE BRLIĆ MAŽURANIĆ,,

Vjerujem kako nema djeteta i odrasle osobe koja nije pročitala ili barem čula za neke od brojnih romana i pripovijetki proslavljene hrvatske književnice Ivane Brlić Mažuranić. Kako bi našim učenicima pružili mogućnost da se osobno upoznaju sa bogatim programom svečanosti u Slav.onskom Brodu učiteljica razredne nastave Gordana Ereiz je predložila, a kolegice i kolega iz razredne nastave prihvatili idejuda svake četvrte godine naši učenici nazoče ovoj prekrasnoj manifestaciji. Koliko je ta manifestacija poznata vidjeli smo i po broju učenika iz ostalih škola naše županije i ostalih dijelova Hrvatske koji su cijeli ovaj tjedan pohodili Slavonski Brod.

Osvanuo je prekrasan sunčani četvrtak 18.travnja ove godine. Pred školu je stigao autobus koji je došao odvesti naše učenike od 1. do 4. razreda u Slavonski Brod na manifestaciju koja ima tradiciju dugu 42 godine. Kako bi malo pojasnili kako i kada je došlo do ideje o obilježavanju književnog stvaralaštva ,,hrvatskog Andersena,, navesti ćemo kako je sve počelo:

,,Na poticaj najmlađe kćeri Ivane Brlić-Mažuranić, Nedjeljke (Brlić) Mohaček, u Slavonskom Brodu u organizaciji Gradske knjižnice Slavonski Brod i u suradnji s Društvom Naša djeca, po prvi puta su 1971. organizirane svečanosti "U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić". Prvi "Svijet bajki" okupio je u Brodu i brojne pisce za djecu, među kojima ističemo Dragutina Tadijanovića, Luku Paljetka, Dragutina Horkića, Tita Bilopavlovića. a na pozornici netom otvorene Kazališno-koncertne dvorane brodski su osnovci izveli predstavu "Šegrt Hlapić". Na središnjem brodskom trgu otkriveno je poprsje Ivane Brlić-Mažuranić, djelo akademskog kipara Vanje Radauša. Slavonski Brod i cijela okolica počeli su živjeti s Ivanom Brlić-Mažuranić i njezinim neprolaznim djelom.,, ( Izvor Internet, dio iz članka Dunje Vanić).

U ugodnoj atmosferi brzo smo stigli do Slavonskog Broda. Prva postaja bila je Kazališno koncertna dvorana gdje smo pogledali predstavu ,,Šegrt Hlapić,, koja govori o jednom od najdražih dječjih likova iz naše književnosti. Nakon toga smo u Tvrđavi Brod imali priliku susresti se sa Barunom Trenkom i caricom Marijom Terezijom, upoznali pravog kovača koji izrađuje, točnije kuje potkove  te obišli Franjevački samostan, Crkvu Presvetog Trojstva i Muzej tambura otvoren u siječnju ove godine.

Na  glavnom brodskom Trgu upoznali smo likove iz Ivaninih bajku: Hlapića, Regoča, Kosjenku, majstora Mrkonju i dr. Naši učenici su bili oduševljeni viđenim, a nisu zaboravili kupiti i suvenire za uspomenu na ovaj događajima bogat današnji dan. Ne smijemo zaboraviti kako smo imali i organiziran ručak u novom restoranu koji se nalazi na 5. katu i ima prekrasan pogled na grad Slavonski Brod.

Umorni, ali zadovoljni poslijepodne smo krenuli put Čaglina. Iako smo puno toga vidjeli i obišli, našim učenicima se u autobusu nije spavalo, pa su se prepričavale zgode i doživljaji sa današnje ekskurzije.

Baš kako i treba biti kada se nađemo u svijetu bajki, zaboravimo na umor, pospanost ili nešto treće, ostaje samo osjećaj velikog zadovoljstva što smo i mi bili dio toga.

Pedagoginja škole:

Slike možete pogledati u Foto-galeriji