« Ožujak 2024 »

Maškare 2013.
Autor: Marija Krajtner, 13. 2. 2013.

,,POKLADE SU, POKLADE SU I LUDI SU DANI,,

Ne kaže uzalud stara poslovica ;; Bolje da izumre selo, nego običaji.,,

Baš nas to i vodi da već tradicionalno, dan prije Pepelnice u našoj školi organiziramo poklade. Tako smo i ovaj utorak 12.veljače uz pjesmu i smijeh obilježili završetak poklada. Prvo smo došli pred zgradu Općine, gdje su naši folkloraši, koje je uvježbala pedagoginja Ljiljana Đurđević otpjevali pokladni bećarac, a zatim je meštar cijelog programa vjeroučitelj Krunoslav Pečur zatražio u ime svih maski ključeve od načelnika Općine gospodina Ivana Đurine. Izazvali smo veliku znatiželju i pažnju mještana,a toliko su nas fotkali, da smo već i sami izgledali kao bljeskalice. Naravno kako nam to nije ni najmanje smetalo. Kada smo preuzeli ključeve, vesela povorka se uputila u centar sela i gdje se održalo natjecanje u brzom jedenju krofni. Krofne nam je donirala pekara Čočaj na čemu im zahvaljujemo. U konkurenciji učitelja, roditelja i mještana sela pobijedio je učitelj Stjepan Efinger, a nagradu mu je uručila gospođa Mara Šimić predsjednica Matice umirovljenika ogranak Čaglin, s kojima smo započeli suradnju obilježavanjem Međunarodnog dana starijih osoba, a nastavljamo je i dalje, jer škola ima između ostalih svojih zadaća i suradnju između lokalne zajednice i škole.

Prosudbena komisija imala je težak zadatak između mnoštva maski odabrati i nagraditi tri prvoplasirane u kategoriji dječijih maski. Ali, ono što se mora mora se, pa su nakon podužeg vijećanja donijeli svoju odluku, i evo imena nagrađenih:

U kategoriji dječjih maski pobijedila je učenica II. razreda Nada Stjepanović koja je bila maskirana u Indijanku. Drugo mjesto osvojila je učenica III.razreda Tamara Radovanović s maskom Strašilo, dok su treće mjesto osvojile sestre Lea (III.razred ) i Lara (I.razred ) Mirković za maske Asterixa i Obeliksa. Ocjenjivački sud u kojem su bili djelatnici Općine Čaglin odlučio je kako je najbolju masku, odnosno kostim imala naša kuharica Maja Stipić, drugo mjesto osvojila je učiteljica Mirta Kolar kostimirana, dok je treće mjesto pripalo našoj spremačici Rezi Nuić. Maskiranje je bilo toliko uspješno da ni mi koji godinama radimo s njima nismo od prve prepoznali tko se krije ispod maski. Ovim putem želimo se zahvaliti poduzeću Metalija trans i vlasniku gospodinu Ivi Žuljeviću, gospođi Mariji Barišić Tomaš, voditeljici marketinga istog poduzeća, pekari Čočaj iz Pleternice, te Matici umirovljenika ogranak Čaglin koji su nam donirali nagrade za najbolje maske i krofne kojima smo se počastili.

A najveća zahvala ide našim učenicima, djelatnicima i roditeljima koji su se potrudili da sve prođe baš onako kako i treba biti: veselo, opušteno, zabavno, ali uz snažnu poruku: I kroz ovaj oblik odgojnog rada učimo našu djecu socijalizaciji, izražavanju svojih osjećaja i potreba. Često znam reći: mi koji radimo s djecom svjesni smo kako su naša djeca prostorno udaljena jedni od drugih, putuju iz dvadesetak sela Općine Čaglin i kada u prvom razredu postanu učenici-putnici putuju cijelog života. Njihovim vršnjacima koji žive u većim selima i gradovima su dostupnije sve blagodati sportskog, kulturnog i zabavnog života. Zato mi u školi, nikada ne kažemo da nam je nešto teško učiniti i organizirati za naše učenike. Jer oni to i zaslužuju! Zato im organiziramo i obilježavanje poklada, jer znamo kako ih to izuzetno veseli! Bilo tako i dogodine!

,,Poklade su poklade su,

Milo janje moje,

Barem da su u godini troje…,,

Pedagoginja škole:

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji.