Projekt; Autobusne nadstrešnice; uspješno priveden kraju
Autor: Marija Krajtner, 20. 10. 2015.

Svjedoci smo svakodnevnog smanjenja broja učenika, kako u drugim školama, tako i u našoj. Osim te problematike našu školu prati problem velikog broja učenika putnika koji u Čaglin putuju iz okolnih 20 sela. Upravo taj problem potaknuo je učitelje razredne nastave da osmisle projekt i realiziraju ga sa svojim učenicima. Tijekom prošle školske godine, učenici su proveli anketu kojom su željeli doznati kada se učenici putnici ustaju, a kada dolaze svojim kućama, koliko vremena provode u školskom autobusu te koliko vremena izgube čekajući nastavu ili autobus za povratak kući. Učenici su ujedno obišli sva mjesta iz kojih njihovi prijatelji dolaze pri čemu su im učenici putnici ukazali na probleme s kojima se susreću tijekom čekanja autobusa ili samog putovanja. Sve svoje rezultate; statističku obradu podataka i one najveće probleme, učenici su izložili na prezentaciji projekta „Učenik putnik“ kojeg je vodila učiteljica Gordana Ereiz. Probleme koje su oni istaknuli jesu: dugo vrijeme koje gube samim putovanjem i  problem većine sela iz kojih učenici dolaze; nemaju redovitih autobusnih linija, a tako ni odgovarajućih autobusnih stajališta. Najveći problemi dolaze kada nastupe loše vremenske prilike, jer djeca u školu dolaze u mokroj odjeći i obući, često promrzla, nakon čega slijede prehlade i izostanci s nastave. Neposredno nakon prezentiranja njihovih rezultata, Zaklada Slagalica objavila je natječaj „Naš doprinos zajednici“ u kojemu smo mi vidjeli moguće rješenje jednog dijela problema naših učenika putnika.                                                                                                                              Na natječaj smo prijavili građansku inicijativu pod nazivom „Autobusne nadstrešnice“ kojom smo željeli učenicima triju sela poboljšati uvjete dolaska u školu. Odobreno nam je 13000,00 kuna za navedeni projekt te smo krajem kolovoza krenuli u njegovu realizaciju. Prema skicama koje je izradio učitelj tehničke kulture, materijal nam je osigurao roditelj naših učenika, gospodin Željko Vidmar. Veliku pomoć u organizaciji radova i pokretanju velikog broja žitelja naše Općine pružio nam je općinski načelnik, gospodin Dalibor Bardač. Radovi su krenuli u rujnu, a glavni izvođači radova bili su članovi UDVDR-ogranak Čaglin, članovi DVD-a Čaglin, dok su im pomoć i podršku pružili djelatnici Komunalca Čaglin d.o.o. te članovi mjesnih odbora u selima za koja su nadstrešnice predviđene. Bitno je napomenuti kako se radilo isključivo o volonterskom radu kojim se dao pozitivan primjer kako jedna mala sredina može poboljšati svoje uvjete života. Loše vremenske prilike djelomično su omele terminski plan radova i postavljanja što nas nije spriječilo da obilježimo završetak radova u Djedinoj Rijeci gdje je postavljena jedna od tri nadstrešnice.                                                                                                   Dana 15.10., okupili su se učenici putnici iz Djedine Rijeke i oni koji će to za koju godinu biti kad krenu u peti razred u matičnu školu. U pratnji su im bili učitelji razredne nastave koji su bili pokretači i realizatori prvotnoga projekta. Također, bili su prisutni glavni izvođači radova, članovi lokalnih udruga te općinski načelnik, gospodin Dalibor Bardač. Veliko zadovoljstvo svojim dolaskom pružile su nam gospođa Branka Kaselj, upraviteljica Zaklade te gospođa Jelena-Gordana Zloić, voditeljica Odjela za ugovaranje i dodjelu financijskih potpora, koje su prepoznale ovu problematiku i uvelike doprinijele realizaciji projekta. Na zajedničkom druženju u prostorima mjesnog doma u Djedinoj Rijeci, ravnateljica Škole zahvalila se svim prisutnima na dolasku te su uručene Zahvalnice za doprinos u realizaciji ovog, za Školu važnog, projekta. Cijeli projekt realiziran je sredstvima Zaklade te nam je bilo zadovoljstvo što je upravo gospođa Branka Kaselj postavila pločicu za obilježavanje na nadstrešnicu. Učenicima se nije skrivao osmijeh s lica, a neki su napomenuli kako će nadstrešnica biti od koristi njihovoj braći i sestrama koji idu u srednju školu, kao i starijim sumještanima koji autobusom odlaze do liječnika. Zahvalni smo svima koji su na bilo koji način sudjelovali u realizaciji naše građanske inicijative te se nadamo kako će biti još sličnih akcija u koje će se uključiti i drugi stanovnici naše Općine.

Ravnateljica Škole

Slađana Švajda